Każdy wędkarz, który chociaż raz w życiu złowił Świnkę z utęsknieniem czeka na datę 15 Maja. To właśnie od tego dnia można łowić tą wspaniałą rybę. Rekordowe rozmiary tej ryby osiągają blisko 60cm a jej waleczność daje niezwykłą frajdę zarówno zawodowcom jak i amatorom.
Świnka ma specyficzny wygląd. Jej szczegółem w wyglądzie jest dziwnie sformowany ryjek, który po otwarciu wędruję w dół przypominając "świński" ryjek.
Jeśli chcemy złowić na prawdę okazałą sztukę powinniśmy zachować pewne detale, które zaważą o końcowym sukcesie:
Wędka gruntowa:
- delikatne wędzisko o bardzo czułej akcji. Najczęściej używaną wędką do tego połowu metodą gruntową to delikatna wędka z drgającą szczytówką.
- kołowrotek do tej metody wędkowania powinien być niewielki z bardzo precyzyjnym hamulcem, ponieważ Świnka jest bardzo waleczną rybą i nawet 25cm okaz może mocno powalczyć.
- koszyczek zanętowy lub ciężarek dobieramy do uciągu wody jeśli jest to rzeka. Warto pamiętać, że jak najmniejsze obciążenie pomoże w dobrym zacięciu ryby.
- żyłka w zestawie powinna być nie grubsza jak 0.20 na głównej oraz delikatny przypon dość długi (nawet 40cm) z żyłką o średnicy od 0.10 do 0.14.
- haczyki podobnie jak reszta zestawu powinny być delikatne i małe o rozmiarze 14. Większe haczyki mogą odstraszać ryby.
- Długi podbierak to niezbędny element w połowie tej ryby. Nawet przy dobrym podejściu do brzegu ryba często się spina, a wszystko za sprawą swojej waleczności.
Przy użyciu wędki spławikowej warto pamiętać aby:
- możemy użyć każdego rodzaju wędki spławikowej. Począwszy od zwykłego teleskopa aż po bacik, bolonkę i tyczkę. Długość naszego wędziska zależna jest od nas oraz od łowiska na którym się znajdujemy.
- podobnie jak w metodzie gruntowej kołowrotek powinien być mały z dużą pojemnością delikatnej żyłki. W tym wypadku żyłka główna powinna być w rozmiarze 0.16 - 0.14.
- przypon na naszym zestawie powinien być cienki i dość długi. Odpowiednim zestawem będzie żyłka 0.10 lub 0.12 o długości 30 - 40 cm jeśli łowisko na to pozwala.
- przynętę prowadzimy jak najbliżej dna, pamiętając, że nasz haczyk powinien być jak najmniejszy w rozmiarze 16 lub 14.
- obciążenie powinno być jak najmniejsze i znajdywać się w jednym miejscu. Błędem jest rozmieszczanie ciężarków na większej długości żyłki. Może to odstraszyć rybę.
- spławik, który montujemy w zestawie nie powinien przekraczać 3gr pamiętając o tym aby dobrze wybrać jego kształt do warunków w jakich łowimy.
Te kilka wskazówek, które opisaliśmy mogą skutecznie pomóc w połowie Świnki. Pamiętajmy jednak, że Świnka oprócz wymiaru ochronnego (25cm) ma również okres ochronny, którego musimy przestrzegać!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz